Political Notebook: More Endorsements From Around the State

 

Early voting begins in Maryland in four weeks, starting June 14 until June 21. The primary is June 26. As promised, Maryland Matters has compiled a new list of the endorsements from various groups and elected officials that have been announced for statewide and county races. Check back on Thursdays until the primary for updates.

From Sierra Club Maryland Chapter

The Sierra Club Maryland Chapter has made dozens of endorsements this year. Here are the group’s political endorsements, as of May 14.
In statewide races, endorsements were given for incumbents Brian Frosh for attorney general and Peter V.R. Franchot for comptroller.
In races for the Maryland Senate, the following received endorsements:
Sen. Ronald N. Young in District 3 (Frederick); Katie Fry Hester in District 9 (Carroll, Howard); Sen. Robert A. “Bobby” Zirkin in District 11 (Baltimore County); Del. Clarence Lam in District 12 (Baltimore, Howard); Sen. Guy Guzzone in District 13 (Howard); Sen. Craig J. Zucker in District 14 (Baltimore County); Sen. Brian J. Feldman in District 15 (Montgomery); Sen. Susan Lee in District 16 (Montgomery); Sen. Cheryl Kagan in District 17 (Montgomery); Del. Jeff Waldstreicher in District 18 (Montgomery); Del. Ben Kramer in District 19 (Montgomery); Sen. Will C. Smith Jr. in District 20 (Montgomery); Sen. James C. Rosapepe in District 21 (Prince George’s); Sen. Paul G. Pinsky in District 21 (Prince George’s); Del. Angela Angel in District 25 (Prince George’s); Jamila Jaye Woods in District 26 (Prince George’s); Sarah Elfreth in District 30 (Anne Arundel); Del. Pam Beidle in District 32 (Anne Arundel); Sen. Nancy J. King in District 39 (Montgomery); Sen. Shirley Nathan-Pulliam in District 44 (Baltimore City, Baltimore County); and Sen. William C. Ferguson IV in District 46 (Baltimore City).

 In races for the Maryland House of Delegates, the following received endorsements:
Mike Dreisbach in District 1A (Garrett, Allegany); Jordan Lysczek in District 1C (Allegany, Washington); Del. Karen Lewis Young and Del. Carol L. Krimm in District 3A (Frederick); Ken Kerr in District 3B (Frederick); Emily Shank in District 5 (Carroll); Natalie Ziegler in District 9A (Carroll, Howard); Del. Ben Brooks and Del. Andrienne A. Jones in District 10 (Baltimore County); Del. Shelly L. Hettleman, Del. Dan K. Morhaim and Del. Dana Stein in District 11 (Baltimore County); Del. Eric D. Ebersole and Del. Terri L. Hill in District 12 (Baltimore County); Del. Vanessa E. Atterbeary and Del. Shane Pendergrass in District 13 (Howard County); Del. Anne R. Kaiser, Del. Eric G. Luedtke and Del. Pamela E. Queen in District 14 (Montgomery); Del. David Fraser-Hidalgo, Del. Kathleen M. Dumais and Lily Qi in District 15 (Montgomery); Del. Ariana B. Kelly, Del. Marc A. Korman and Sara Love in District 16 (Montgomery); Del. James W. Gilchrist, Julie Palakovich Carr and Del. Kumar P. Barve in District 17 (Montgomery) ; Emily Shetty, Jared Solomon and Del. Alfred C. Carr Jr. in District 18 (Montgomery); Vaughn Stewart, Del. Bonnie L. Cullison and Marice L. Morales in District 19 (Montgomery); Del. David Moon and Del. Jheanelle Wilkins in District 20 (Montgomery); Del. Joseline Pena-Melynk, Del. Ben Barnes, Matt Dernoga and Mary Lehman in District 21 (Anne Arundel, Prince George’s); Del. Tawanna P. Gaines, Del. Alonzo T. Washington and Del. Anne Healey in District 22 (Prince George’s); Ron Watson in District 23B (Prince George’s); Del. Erek L. Barron, Del. Jazz M. Lewis and Maurice Simpson in District 24 (Prince George’s); Del. Dereck E. Davis, Del. Darryl Barnes and Wala Blegay in District 25 (Prince George’s); Lennis Moses, Del. Kriselda Valderrama and Sade Oshinubi in District 26 (Prince George’s); Del. C.T. Wilson in District 28 (Charles); Del. Michael A. Busch and Alice Cain in District 30A (Anne Arundel); Del. Theodore J. Sophocleus and Del. Mark S. Chang in District 32 (Anne Arundel); Pam Luby in District 33 (Anne Arundel); Del. Mary Ann Lisanti in District 34A (Harford); Lesley Lopez, Del. Kirill Reznik and Del. A. Shane Robinson in District 39 (Montgomery); Del. Samuel “Sandy” I. Rosenberg in District 41 (Baltimore City); Del. Stephen W. Lafferty in District 42A (Baltimore County); Del. Maggie McIntosh and Del. Curtis S. Anderson in District 43 (Baltimore City); Del. Keith E. Haynes in District 44A (Baltimore City); Del. Charles E. Sydnor III and Del. Patrick G. Young Jr. in District 44B (Baltimore County); Del. Talmadge Branch and Del. Cheryl D. Glenn in District 45 (Baltimore City); Del. Luke Clippinger, Del. Robbyn T. Lewis and Del. Brooke E. Lierman in District 46 (Baltimore City); Del. Jimmy Tarlau and Del. Diana M. Fennell in District 47A (Prince George’s); and Del. Carlo Sanchez in District 47B (Prince George’s). In the congressional races around the state, the following endorsements were made:
U.S. Sen. Ben Cardin; and in the House of Representative races, Mike Pullen in District 1, John Sarbanes in District 3, Anthony Brown in District 4, Aruna Miller in District 6, Elijah Cummings in District 7 and Jamie Raskin in District 8. In Anne Arundel County:
Steuart Pittman is the pick in the county executive race.
For the county council seats, Pete Smith in District 1, Allison Pickard in District 2, Debbie Richie in District 3, Andrew Pruski in District 4, Dawn Myer in District 5, Scott McMullin in District 6 and James Kitchin in District 7.
 In Charles County:
Peter Murphy earns the endorsement in the county commissioners’ president race and Amanda Stewart in the District 3 commissioner race.
 In Frederick County:
Jan Gardner is endorsed in the county executive race.
For the county council seats, Jerry Donald in District 1, M.C. Keegan-Ayer in District 3, Jessica Fitzwater in District 4, Shannon Bohrer in District 5, and Kai Hagen and Mark Long in the at-large race.
 In Howard County:
Calvin Bell is the pick in the county executive race.
For the council seats, Jon Weinstein in District 1, Hiruy Hagdu in District 3, Deb Jung in District 4 and China Williams in District 5.
 In Montgomery County:
Roger Berliner is endorsed in the county executive race.
In the council races, Ben Shnider in District 3, Nancy Navarro in District 4, Tom Hucker in District 5, and in the at-large race, Evan Glass, Will Jawando, Danielle Meitiv and Hans Reimer.
 In Prince George’s County:
In the county executive race, the nod goes to Donna Edwards.
In the county council races, Tom Dernoga in District 1, Deni Taveras in District 2, Jolene Ivy in District 5, Karen Anderson in District 7, Tony Knotts in District 8, Tamara Davis Brown in District 8, and in the at-large race Gerron Levi and Karen Toles.

 

From the Maryland League of Conservation Voters 

Before each state election, the Maryland League of Conservation Voters Board of Directors and staff evaluate questionnaires and conduct interviews with dozens of candidates for statewide office. In the 2018 primary and general elections, Maryland LCV will once again campaign to elect pro-conservation candidates.
In statewide races, the group has endorsed Peter V.R. Franchot for comptroller and Brian Frosh for attorney general. In the Maryland Senate races, the LCV has made these endorsements:
Sen. Ronald N. Young in District 3 (Frederick); Sen. Katherine A. Klausmeier in District 8 (Baltimore County); Katie Fry Hester in District 9 (Carroll, Howard); Sen. Robert “Bobby” A. Zirkin in District 11 (Baltimore); Sen. Guy J. Guzzone in District 11 (Howard); Del. Clarence Lam in District 12 (Baltimore, Howard); Sen. Craig J. Zucker in District 14 (Montgomery); Sen. Brian J. Feldman in District 15 (Montgomery); Sen. Susan C. Lee in District 16 (Montgomery); Sen. Cheryl Kagan in District 17 (Montgomery), also a LCV 2017 Green Champion; Del. Jeff Waldstreicher in District 18 (Montgomery); Del. Benjamin F. Kramer in District 19 (Montgomery); Sen. William C. Smith Jr. in District 20 (Montgomerty); Sen. James C. Rosapepe in District 21 (Prince George’s); Sen. Paul G. Pinsky in District 22 (Prince George’s), also a 2017 Green Champion; Sen. Douglas J.J. Peters in District 23 (Prince George’s); Sen. Joanne C. Benson in District 24 (Prince George’s); Jamila Jaye Woods in District 26 (Prince George’s); Sen. Thomas V. Mike Miller Jr. in District 27 (Calvert, Prince George’s, Charles); Sarah Elfreth in District 30 (Anne Arundel); Del. Pamela Beidle in District 32 (Anne Arundel); Eve Hurwitz in District 33 (Anne Arundel); Sen. Nancy J. King in District 39 (Montgomery); Sen. Shirley Nathan-Pulliam in District 44 (Baltimore City, Baltimore County); Sen. William C. Ferguson IV in District 46 (Baltimore City); and Malcolm Augustine in District 47 (Prince George’s). In the Maryland House of Delegates races, the LCV has made these endorsements:
Mike Dreisbach in District 1A (Garrett, Allegany); Jordan Lysczek in District 1C (Allegany, Washington); Del. Karen Lewis Young and Del. Carol L. Krimm in District 3A (Frederick); Emily Shank in District 5 (Carroll); Justin Holliday in District 6 (Baltimore County); Allison Berkowitz in District 7 (Baltimore, Harford); Del. Eric M. Bromwell and Carl Jackson in District 8 (Baltimore County); Natalie Ziegler and Steven M. Bolen in District 9A (Carroll, Howard); Courtney Watson in District 9B (Howard); Del. Benjamin Brooks and Del. Andrienne A. Jones in District 10 (Baltimore County); Del. Shelly L. Hettleman and Del. Dana Stein in District 11 (Baltimore County); Del. Eric D. Ebersole, Del. Terri L. Hill and Jessica Feldmark in District 12 (Howard, Baltimore County); Del. Vanessa E. Atterbeary, Del. Shane E. Pendergrass and Jen Terrasa in District 13 (Howard); Del. Anne R. Kaiser, Del. Eric G. Luedtke and Del. Pamela E. Queen in District 14 (Montgomery); Del. Kathleen M. Dumais and Del. David Fraser-Hidalgo in District 15 (Montgomery), Fraser-Hidalgo was a 2017 Green Champion and 2015 Legislator of the Year; Del. Ariana B. Kelly, Del. Marc A. Korman and Sara Love in District 16 (Montgomery); Del. James W. Gilchrist, Del. Kumar P. Barve and Julie Palakovich Carr in District 17 (Montgomery), Barve was the 2017 Maryland LCV Legislator of the Year; Del. Alfred C. Carr Jr. in District 18 (Montgomery); Del. Bonnie L. Cullison and Marice L. Morales in District 19 (Montgomery); Del. David Moon and Del. Jheanelle Wilkins in District 20 (Montgomery); Del. Joseline Pena-Melynk and Del. Ben Barnes in District 21 (Anne Arundel, Prince George’s); Del. Tawanna P. Gaines – 2017 Green Champion, Del. Alonzo T. Washington and Del. Anne Healey in District 22 (Prince George’s); Geraldine Valentino-Smith in District 23A (Prince George’s); Marvin E. Holmes and Joseph F. Vallario Jr. in District 23B (Prince George’s); Del. Erek L. Barron, Del. Jazz M. Lewis and Carolyn J.B. Howard in District 24 (Prince George’s); Del. Dereck E. Davis and Del. Darryl Barnes in District 25 (Prince George’s); Del. Kriselda Valderrama, David Sloan and Sade Oshinubi in District 26 (Prince George’s); Michael A. Jackson in District 27B (Calvert, Prince George’s); Edith J. Patterson in District 28 (Charles); Del. Michael E. Busch in District 30 (Anne Arundel); Del. Mark S. Chang, Del. Theodore Sophocleus and Sandy L. Bartlett in District 32 (Anne Arundel); Heather Bagnall, Tracie Hovernale and Pam Luby in District 33 (Anne Arundel); Del. Mary Ann Lisanti in District 34A (Harford); Lesley Lopez, Del. Kirill Reznik and Del. Shane Robinson, a 2017 Green Champion in District 39 (Montgomery); Del. Nick Mosby in District 40 (Baltimore City); Del. Samuel I. “Sandy” Rosenberg and Angela C. Gibson in District 41 (Baltimore City); Del. Stephen W. Lafferty, a 2017 Green Champion, in  District 42A (Baltimore County); Michele Guyton and Sachin Hebbar in District 42B (Baltimore County); Del. Curtis S. “Curt” Anderson and Del. Maggie McIntosh in District 43 (Baltimore City); Del. Keith E. Haynes in District 44A (Baltimore City); Del. Charles E. Sydnor III and Del. Patrick G. Young Jr. in District 44B (Baltimore County); Del. Talmadge Branch, Del. Cheryl D. Glenn and Stephanie Smith in District 45 (Baltimore City); Del. Luke Clippinger, Del. Robbyn T. Lewis and Del. Brooke E. Lierman, a 2017 Green Champion, in District 46 (Baltimore City); Del. Diana M. Fennell and Del. Jimmy Tarlau in District 47A (Prince George’s); and Wanika Fisher and Del. Carlo Sanchez in District 47B (Prince George’s).

From Our Revolution Montgomery County Marc Elrich has received the endorsement for county executive from Our Revolution Montgomery County, a chapter of Our Revolution Maryland. The group said that Elrich’s three terms on the Montgomery County Council provide “a consistent record of progressive leadership.” Our Revolution had previously announced support for gubernatorial candidate Ben Jealous as well as Roger Manno and incumbent Jamie Raskin. Manno and Raskin are running for Congress in District 6 and District 8, respectively.
ORMoCo Steering Committee distributed questionnaires to the 124 candidates running in Montgomery County elections. Based on candidates’ records and the over 60 responses received, the steering committee made recommendations and distributed online ballots to more than 1,800 members. Only those candidates with widespread support from membership garnered endorsements. ORMoCo Co-Chairman Hal Ginsberg described the ranked choice voting process as truly democratic. In the county council races:
Brandy Brooks, Chris Wilhelm and Danielle Meitiv received endorsements in the at-large race. District 18’s Del. Ana Sol Gutierrez is the choice in District 1, Ben Shnider in District 3, Nancy Navarro in District 4 and Tom Hucker in District 5.
“Almost every one of the candidates we have endorsed in county races are running small-donor publicly financed campaigns. Together, they are offering voters the chance to elect the most progressive county council we have ever had,” said ORMoCo Co-Chairman Ed Fischman in a statement. In the Maryland state Senate race:
Incumbents Susan Lee (District 16) and Will Smith (District 20). The endorsed candidates in House of Delegate races are Eric Luedtke (incumbent – District 14); Amy Frieder (District 15); Samir Paul and incumbents Arianna Kelly and Marc Korman (District 16); Julie Palakovich Carr (District 17), incumbent Al Carr and Emily Shetty (District 18); Vaughn Stewart and Brian Crider (District 19); incumbents David Moon and Jheanelle Wilkins and Lorig Charkoudian (District 20); and Gabriel Acevero and Bobby Bartlett (District 39).
Founded after the 2016 presidential campaign, Our Revolution is a nationwide organization with three intertwined goals: to revitalize American democracy, empower progressive leaders and elevate the political consciousness.

From the District 46 Congressional Delegation With just under one month until early voting begins for the June Democratic primary, Team 46’s re-election campaign earned new endorsements.  Sen. William C. Ferguson IV and Dels. Luke Clippinger, Brooke E. Lierman and Robbyn T. Lewis were endorsed of the House of Representatives delegation which represent portions of District 46 in Congress – Reps. Elijah Cummings, Dutch Ruppersberger and John Sarbanes.
“Each member of the 46th District delegation has delivered for their district and Baltimore city time and time again,” Cummings said. “Our work in Congress is strengthened by partnership with strong delegations at the state level like Team46.”
The congressmen join a list of advocacy organizations who have already endorsed Team46, including the Maryland chapter of the Sierra Club, Maryland League of Conservation Voters, LEAP Forward, Casa in Action, 1199 SEIU Maryland/DC, 32BJ SEIU and NARAL Pro-Choice Maryland PAC.

From the Charles County Fraternal Order of Police Incumbent Charles County Sheriff Troy Berry earned the endorsement of the Charles County Fraternal Order of Police Lodge 24. In the county commissioner races, endorsements went to Brian Klaas for commissioners’ president, Gilbert “B.J.” Bowling in District 1, Indian Head Mayor Brandon Paulin in District 2, Derrick Terry in District 3 and incumbent Bobby Rucci in District 4.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here